Strona na własnym hostingu? Nie bój się – to proste! Instalacja WordPressa krok po kroku

Paź 5, 2017 | Webmastering, Wordpress

W poprzednim wpisie poruszona została kwestia wyboru lokalizacji swojej strony pomiędzy platformą blogową a umieszczeniem jej na wykupionym hostingu. Na drodze do decyzji o rozpoczęciu samodzielnego życia w Sieci stoi często jeszcze jedna bariera, która może wydawać się dla osoby rozpoczynającej swoją przygodę z W3 nie do przeskoczenia – samodzielna instalacja WordPressa (czy innego systemu zarządzania treścią).

Przepustowości, limity, bazy danych, SQLe, cPanele i Apache dla osoby chcącej po prostu dzielić się słowem nie brzmią szczególnie zachęcająco. I nie ma w tym nic dziwnego, czytając szczegółowe opisy i instrukcje niejednokrotnie można nabrać przekonania, że praca na własnym hostingu to czarna magia. Pozwolę sobie jednak zakrzyknąć po raz wtóry, na wzór poprzedniego wpisu: Nic bardziej mylnego! Instalacja WordPressa to kilka bardzo prostych kroków, które chciałbym Wam w niniejszym wpisie nieco przybliżyć.

Przy niektórych etapach pojawią się rozwijalne zakładki, zawierające dodatkowe informacje dla osób chcących dowiedzieć się nieco więcej. Nie są jednak konieczne aby przejść proces instalacji. Na załączonych screenach elementy obowiązkowe w procesie zostały oznaczone kolorem pomarańczowym, dodatkowe zaś niebieskim.

Więcej

Instrukcja dotyczy CMS WordPress instalowanego za pośrednictwem cPanel na Apache gdyż jest to obecnie zdecydowanie najpopularniejsze zestawienie. Śmiało można odnieść ją do innych systemów zarządzania treścią i hostingów obsługiwanych przez pozostałe narzędzia. Sposób instalacji CMS Joomla! czy Drupala wymaga bardzo zbliżonych kroków, różni się tylko interfejs. Podobnie w przypadku pozostałych paneli obsługujących hostingi odnajdziecie pozycje pełniące analogiczne funkcje.

Osoby chcące zapoznać się ze szczegółowymi instrukcjami dotyczącymi instalacji CMS WordPress lub rozwiązać problemy dotyczące niestandardowych konfiguracji zapraszam do odwiedzenia oficjalnej strony: https://codex.wordpress.org/Installing_WordPress na której znajdziecie odpowiedzi na wszystkie bardziej szczegółowe pytania dotyczące tego procesu.

To czego potrzeba aby zacząć?

1. Paczka z CMS WordPress. (zawsze świeża po polsku do pobrania z https://pl.wordpress.org/ )
2. Hosting z obsługą PHP, Baz danych MySQL(i) oraz możliwością przypięcia dodatkowej domeny
3. Domena
4. 15 minut wolnego czasu

Więcej

ad 1. Po instalacji w bardzo łatwy sposób można zaktualizować wersję WP do najnowszej, jednak warto wyrobić sobie nawyk wgrywania najnowszej dostępnej na stronie autorów – gwarantuje ona brak luk w zabezpieczeniach i dostęp do najnowszych funkcji już na starcie.

ad 2. Podczas wyboru hostingu należy zwrócić uwagę na wiele rzeczy, często nieco ukrytych, jednak na potrzeby tego artykułu wspomnę tylko o tym, iż konieczna jest możliwość podpięcia zewnętrznych domen (najniższe pakiety często obsługują tylko jedną – przydzielaną do usługi przy zakupie) i obsługa minimalnych wymagań CMS WordPress. Aktualne zawsze dostępne pod adresem:  https://wordpress.org/about/requirements/   Nie wymieniłem ich w zawężonym opisie bowiem ze świecą szukać dziś usługodawcy, który nie spełnia tych wymagań. Ale strzeżonego…

ad 3. Domenę najwygodniej zarejestrować najlepiej u tego samego usługodawcy co hosting. W większości przypadków dzięki temu będziemy mieli ją już skierowana na odpowiednie DNSy co nie wymaga od nas dodatkowej pracy i oczekiwania. W przeciwnym razie konieczne jest jej przekierowanie na wskazane przez hostoingodawcę.

Nie, wbrew wielu artykułom na które możesz natknąć się w Sieci NIE MUSISZ POSIADAĆ SSL (obsługa protokołu https://). Na dzień dzisiejszy jest on zalecany ale nie wymagany. Google niedawno ogłosił, że będzie brał podczas pozycjonowania serwisów pod uwagę to, czy strona obsługuje szyfrowanie (SSL). Jak w głuchym telefonie już kilka dni później pojawiły się wiadomości, że strony bez https:// przed adresem będą blokowane przez chrome, ukrywane w wynikach wyszukiwania itd. To temat do szerszego omówienia, jednak na chwilę obecną wystarczy zapamiętać – jeśli nie ma logowania na stronie i nie prowadzisz za jej pośrednictwem usług wymagających przesyłania wrażliwych danych – nie potrzebujesz SSLa.

Zaczynajmy więc! Instalacja WordPressa – krok po kroku.

Jeśli jesteśmy już właścicielami wymarzonej domeny i konta hostingowego (poradnik dotyczący wyboru i procesu zakupu już niedługo) możemy przejść do właściwych prac.

1. Podpinamy domenę

Po zalogowaniu, za pośrednictwem cPanelu w zakładce „Domeny” wybieramy pozycję „Domeny dodatkowe” (1). Możemy ją także wyszukać za pomocą paska u góry strony (A).

Następnie w formularzu, który się pojawi wpisujemy pełna nazwę naszej domeny (2) oraz modyfikujemy ew. adres katalogu w którym będziemy chcieli umieścić pliki WordPressa (3).

Więcej

Jeśli chcemy, możemy utworzyć konto FTP dla tej domeny (nie jest to wymagane ale ułatwia późniejszą pracę nad stroną). W tym celu musimy zaznaczyć pole wyboru (B) określić nazwę użytkownika i wpisać hasło (C). Przy utworzeniu hasła w tym i przyszłych przypadkach pomoże nam generator uruchamiany za pomocą przycisku (D). Dodatkowo, skrypt oceni siłę naszego hasła (wymagane minimum to 65).

Generator haseł jest bardzo prosty w obsłudze. Pozwala na wygenerowanie losowego silnego hasła (a) na bazie wskazanych wytycznych (b). Spokojnie, nie trzeba go zapamiętywać, wystarczy tymczasowo zapisać wraz z nazwą konta użytkownika (treść z formularza+@…). Będzie potrzebne tylko przy podpinaniu konta FTP do zewnętrznego programu. Aby zaimportować wygenerowane hasło nalezy zaznaczyć pole wyboru „mam skopiowane to hasło w bezpiecznym miejscu” (c) i potwierdzić przyciskiem „Użyj hasła”.

Cały proces potwierdzamy przyciskiem „Dodaj domenę” i gotowe 😊 Nasz adres kieruje do odpowiedniego katalogu na serwerze. Do głównej strony cPanelu powracamy klikając ikonę w górnym lewym rogu (E).

2. Tworzymy bazę danych i jej użytkownika.

Musimy utworzyć bazę danych, jej użytkownika oraz przypisać mu uprawnienia. Aby rozpocząć ten proces wybieramy opcję „Kreator baz danych” lub wyszukujemy ją za pomocą paska u góry strony (A).

Na początek musimy wpisać nazwę bazy (6). Zapisujemy ją sobie gdzieś z boku wraz z prefiksem, który na screenie został zamazany (7). Całość przybiera formę prefiks_nazwabazy. Etap zatwierdzamy przyciskiem „następny krok”.

Komunikat u góry strony potwierdza sukces operacji. Teraz musimy wskazać nazwę użytkownika bazy (8). Mamy do dyspozycji jedynie 7 znaków. W ustaleniu hasła (9) ponownie pomocny może okazać się generator (D). Nazwę i hasło zapisujemy gdzieś sobie – będą potrzebne w kolejnym etapie. Ponownie zatwierdzamy przyciskiem „Następny krok”.

Kolejny zielony komunikat i pozostało nam tylko przypisać uprawnienia użytkownika do bazy. Robimy to zaznaczając pole „wybierz wszystkie” (10) i potwierdzając przyciskiem „następny krok”.

Jeśli wszystko się udało zobaczymy ekran z komunikatem „użytkownik *** został dodany do bazy danych ***”.

3. Wgrywamy pliki WordPressa na serwer

Powróciwszy do głównej strony cPanelu wybieramy zakładkę „Pliki” i klikamy pozycję „Menedżer Plików” (11). Podobnie jak w poprzednich krokach możemy ją także odnaleźć za pomocą wyszukiwarki (A).

Na wyświetlonej liście katalogów (lub drzewku z lewej strony) wybieramy pozycję „public_html” (12). Znajdujemy się w domyślnym katalogu domeny naszego hostingu.

Teraz, przy pomocy przycisku „Przekaż” (13) wgrywamy do niego archiwum z plikami WordPressa (14). Klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i za pomocą pozycji „Extract” (15) wypakowujemy korzystając z domyślnych ustawień formularza, który się pojawi. W efekcie powyższego działania zobaczymy w strukturze plików folder o takiej samej nazwie jak archiwum. Samo archiwum możemy usunąć.

I teraz najważniejsze – kopiujemy lub zapamiętujemy nazwę folderu, który wskazaliśmy przy konfiguracji domeny w kroku 1.3 (16) a sam folder usuwamy. Następnie zmieniamy nazwę wypakowanego folderu z plikami WordPressa (klik prawym przyciskiem myszy i opcja „rename”) na taką samą jak usunięty przed chwilą folder. Ten krok sprawi, iż podpięta domena będzie kierowała do folderu z WordPressem.

4. Instalacja WordPressa

 

Możemy już zapomnieć o cPanelu i przejść do clue – przed nami Instalacja WordPressa! W nowej zakładce wpisujemy adres swojej domeny. Naszym oczom ukaże się ekran instalacji. Krótka instrukcja przypomina nam, co będzie niezbędne do instalacji: nazwa bazy danych, nazwa i hasło użytkownika, adres serwera bazy danych (jeśli nie korzystamy z zewnętrznych baz będzie to „localhost”) oraz prefiks tabeli bazy danych(o tym za chwilę). Aby rozpocząć proces wciskamy przycisk „Zaczynajmy!” (17)

W wyświetlonym formularzu wpisujemy zapisane uprzednio dane: nazwę bazy danych (wraz z prefiksem!) (18), nazwę użytkownika (19) i podajemy hasło do bazy (20). Pole „adres serwera” jest domyślnie wypełniony, jeśli baza jest zlokalizowana na naszym hostingu to pozostawiamy „localhost” bez zmian (21). Ostatnim elementem jest zmiana prefiksu baz danych (22) wystarczy wpisać tam dowolny ciąg np. 2-3 liter zakończony podkreślnikiem. Nie jest to niezbędna zmiana, jednak znacznie przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa (trudniej odgadnąć nazwę baz danych) dlatego traktuję ją jako jeden z obowiązkowych kroków.  Całość potwierdzamy przyciskiem „Wyślij”.

Jeśli poprawnie wpisaliśmy wszystkie dane zobaczymy komunikat będący preludium do ostatniego kroku. Klikamy przycisk „Uruchomienie instalacji” (23). Po chwili zobaczymy ekran w którym konfigurujemy podstawowe informacje o stronie i swoim koncie.

Musimy podać kolejno: tytuł naszej witryny (24), nazwę użytkownika (nasz login) (25), hasło, którego będziemy używać do logowania (warto zadbać aby było silne – konto nim chronione będzie miało pełen dostęp do wszystkich funkcji serwisu (26) a na koniec podać swój adres e-mail (27). Będziemy na niego otrzymywać wszystkie komunikaty. ostatnie co nam pozostaje to zatwierdzenie wprowadzonych danych za pomocą przycisku „Zainstaluj WordPressa”

Gotowe!

Po chwili zostaniemy przeniesieni do kokpitu naszej nowej strony. Gratuluję! Instalacja WordPressa przebiegła pomyślnie. Oto postawiony został pierwszy krok do sławy w Sieci 🙂 Już niedługo więcej wpisów dotyczących podstaw niezbędnych do stworzenia własnego serwisu.

Jeśli interesują Cię jakieś konkretne zagadnienia zapraszam serdecznie do pozostawienia komentarza lub skorzystania z formularza kontaktowego w stopce strony. Podobnie w przypadku uwag dotyczących tego poradnika – jeśli uważasz, że o czymś ważnym zapomniałem, popełniłem błąd lub opisałem w niezbyt jasny sposób – śmiało wyraź swoje zdanie!

Rafał J. Jurkowski

Rafał J. Jurkowski

Autor

Fascynat mięs, ciężkich sosów oraz swojej żony. Z zawodu i zamiłowania grafik/webmaster. Geek, ojciec, kociarz.

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Pan na włościach - gdzie postawić bloga aby osiągnąc sukces | RJJuk.pl - […] cały proces stworzenia strony możecie wykonać sami. Instalacja systemu jest banalnie prosta (poradnik krok po kroku) a i w…
  2. 2019 - 2019 2019
  3. cleantalkorg2.ru - cleantalkorg2.ru cleantalkorg2.ru
  4. #macron #Lassalle - #macron #Lassalle #macron #Lassalle
  5. a2019-2020 - a2019-2020 a2019-2020
  6. facebook - facebook facebook
  7. facebook1 - facebook1 facebook1
  8. javsearch.mobi - javsearch.mobi javsearch.mobi

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pozostań w kontakcie!

Masz jakieś dodatkowe pytania lub uwagi? Chętnie na nie odpowiem!

tel. +48 512 506 490
mail: kontakt[at]rjjuk.pl

3 + 2 =